2win800x200

БТ Прес

Освен протоколарните средби во кабинетот, Коњановски не направи ништо суштинско во Битола во првите 100 дена. Единствениот проблем со кој се соочи – мостот кај Безистенот, нема мрднато од мртва…
СДСМ во недостаток на конструктивни идеи, аргументи и причини за обвинувања на посветеното и проактивно работење на локалната самоуправа, се реши да го критикува настанот кој ги сплоти битолчани -…
„Офицерскиот Дом, кој ДПМНЕ  го третираше како приватен имот и сакаше да го продава, по доаѓањето на новата локална власт повторно станува синоним за нивното разбојништво недомаќинско и неодговорно однесување.…
Локалната власт предводена од ДПМНЕ и Поинаку и силниот земјотрес што вчера ја погоди Битола го исполитизира. И покрај фактот што во Општина Битола постои Комисија за проценка на штети…
По вчерашниот демант на пресот на СДСМ што го испратија од  Општина Битола  дека за 2022 година е планирано да се набават возила во износ  од 3 милиони денари или…
Директорот на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола,  Бојан Стефановски, оствари работна средба со Роналд Шункнехт од германската организација „Југендстил“.
Факултетот за биотехнички науки-Битола по иницијатива на Факултетското студентско собрание спроведе еколошка работна акција за чистење на дворот околу факултетската зграда.
На 30 октомври, сабота, во 19 часот во Малата сала на Центарот за култура во Битола, ќе се одржи промоција на книгата „Патување низ животот со музика“ чиј а втор…
Ниту еден трик, ниту еден измислен и анонимен лик, најавен како “успешен бизнисмен” со туѓи пари, нема да ви помогнат да се оправдате за четирите одземени години на Битола и…
Ликовни уметници од Германија, Србија, Саудиска Арабија, Црна Гора, Грција и Македонија ќе бидат дел од 17-тото издание на Меѓународна колонија „Де Ниро“Битола, која што ќе се одржи од 20-ти…
  „Граѓаните од Битола и регионот сега имаат лесна врска со големиот број рекреативни локации под Пелистер и брза врска со ски центарот „Стрежево“. Ова е особено важно и за…
За првпат е потпишан Колективен договор меѓу Министерството за образование и Самостојниот синдикат за образование и наука на кој се приклучи и Независниот академски синдикат.
Полека, но сигурно “паѓаат маските” на, до денес, скриените подбуцнувачи на револтот од најавените реформи во основното образование, а воедно и на поддржувачите, ако не и организаторите, на бојкотот на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани