Webp.net gifmaker

Дневно

Проверка на факти: Ковид19

Фејсбук објава дезинформира дека спортисти починале од срцев удар поради примена ковид вакцина

Фејсбук објава дезинформира дека спортисти починале од срцев удар поради примена ковид вакцина

20 Окт, 2021 Проверка на факти: Ковид19

Постот произволно тврди дека има смртни случаи од срцев удар кај спортисти поради примена вакцина против ковид-19, но не се наведени нивните имиња. За ниту еден од посочените случаи нема конкретни и точни информации, нема никаква официјална потврда дека тие навистина примиле две дози на вакцина и дека тоа резултирало со срцев удар. Вакви фабрикувани објави кои се дел од поширока антиваксерска кампања, имаат за цел да ја убедат јавноста дека вакцините се штетни и да предизвикаат страв и недоверба кон нив

Соопштенија

Нормализирано водоснабдувањето во Могила по големиот дефект на водоводната мрежа, информираат од ЈП "Водовод"

Нормализирано водоснабдувањето во Могила по големиот дефект на водоводната мрежа, информираат од ЈП "Водовод"

14 Окт, 2021 Соопштенија

Јавното пртетпријатие Водовод го санираше големиот дефект на водоводната мрежа во Могила, по што синоќа водоснабдувањето е нормализирано   -На  12.10.2021 (вторник) околу 08:00 часот, по дојавата во SCADA системот  за зголемена потрошувачка на вода на цевководот кон Општина Могила, каде водоснабдувањето се врши преку цевковод со дијаметар Ф250, екипите на ЈКП Водовод Битола се упатија на терен и започнаа со откривање на дефектот. Поради лошите временски услови, постапката која треба да се запази при празнење и повторно полнење на цевководот, откривањето на дефектот и неговата санација траеше до 02:40 часот наредниот ден (среда-13.10.2021), по што следеше нормализирање во водоснабдувањето, информираат од Водовод.   Вчера  на истата траса, околу 11 часот се случи уште еден дефект, така што повторно се работеше на санација на новиот дефект и истиот е одстранет  синоќа околу 22,30 часот.   -При санацијата на дефектите несебична помош добивме и од екипите на ЈКП Пела Хигиена при Општина Могила, кон кои упатуваме голема благодарност. По...

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани