2win800x200

БТ Прес

Учениците од ОУ „Тодор Ангелевски“ предводени од наставничката Весна Гагаловска и директорката Љубица Стерјева, денес со свои музичко-сценски точки ја разубавија програмата со која се одбележа Денот за европска соработка…
Рехабилитацијата на дел од патот Битола-Демир Хисар е  завршена, а за оваа делница во должина од 10 километри, потрошени се 1 милион евра. Градежните работи траеа 8 месеци
Општина Битола и годинава ќе субвнционира еколошки корисни средства за животната средина, а во следните десет дена на официјалната интернет страница на Општината ќе се споведува анкета во која граѓаните…
После 8 години одблокирана е сметката и на ОУ „Климент Охридски“ од Битола. Долгот на ова училиште изнесуваше 15 милиони денари или 245  илјади евра, поради што беше отежнато нормалното…
Ученици од Битола и од Скопје новата учебна година ќе ја почнат со хуманитарна „Трка на радоста”. Манифестацијата ќе се одржи на 1 септември во двата града, односно на Градското…
„Ветувањата со кои се рафрлаше сегашната власт пред две години преминаа во буквален хаос во однос на паркирањето во градот. Иако ветуваа со полна уста , а досегашниот концепт за…
„Поделени се околу 1000 картички на земјоделците од Пелагонија за користење на зелена нафта. Со оваа мерка земјоделците ќе набават нафта за 30 проценти поевтина, која во овој момент е…
Граѓанската иницијатива „Понаку“ бара од Јавното претпријатие „Комуналец“ да им ги врати металните обрачи за кеси кои ги отстрани од битолските улици, за како што пишуваат во нивната реацкија, да…
Последното објавеното видео на италијанскиот медиум во ниеден момент не укажаува ниту на директна, ниту на индиректна вмешаност на премиерот Зоран Заев во случајот „Рекет“, но, станува јасно дека единствена…
ВМРО-ДПМНЕ  на прес конференција обвини дека актуелната власт си поигрува со македонските земјодлеци, затоа што, тврдата дека не им се исплатени субвенции за сите категории, додека пак мерката „зелена нафта“…
Деновиве, во рамките на втората етапа од чистењето на реката Драгор, се работи на расчистување во делот од Железничкиот мост до Мојсов мост, соопштина од Општина Битола. Екипите на КЈП…
Во 2017 и 2018 година нагло пораснал бројот на лица со македонски пасош што добиле дозвола за престој во земјите на ЕУ, рече Марко Јосифовски , претседател на Унијата на…
Лидерот на опозицијата, при својата посета на Битола, повторно се наврати на проблемот со иселувањето на младите, кој не беше толку актуелен за нив кога немо го следеа најбројното исселување…
„Почитувани носители на власта време е да му признаете на граѓаните дека во оваа држава единствените кои постојано бегаат сте вие. Време е да го погледните народот во очи и…
ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвини локалната власт и СДСМ дека во опозиција и во предизборната кампања ветувале обнова на планиарскиот дом „Копанки“, но не преку одземање на неговата сопственост од ПСК…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани