Опули

Проектот „Отворен кабинет“ на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска продолжува во СВР Битола. 

Пред средбата со граѓани, министерот Спасовски ќе има работен состанок и брифинг со раководството на СВР Битола. Министерот Спасовски попладне на граничниот премин Меџитлија ќе оствари средба и со раководството на граничниот премин. 

 

IMG 3a87730fa7e750b162a2b81dd44bad6a V

IMG 0cf526bec69bbbce04263ba064997a01 V

IMG 37d9371c04f3bc03a7d61b6f1e9296eb V

IMG 07afd7fdec9ec67ed1f22b0ff91e1f2f V

Полскиот ансамбл Howa Huta Song and Dance Ensemble од Краков и ансамблот Pachamama Compania од Колумбија денеска на битолски Широк сокак беа вистинска атракција. Своите танци ги изведоа на плоштадот Магнолија и предизвикаа бура од апалузи кај битолчани кои ги отпоздравија овие фолклорни групи кои деновиве гостуваат на Фестивалот Илиндеснки денови во Битола. Настанот е дел од улините перформански Музика на Широк Сокак во рамките на Илинденски денови кои созадваат преубава атмосфера на најамбиенталната улица во Битола а минувачите уживаат во убавите звуци, танц и жива музика.

И оваа пролет посетителите на Баба Планина имаат можност да ги видат Пелистерските Водопади кои се појавуваат само во овој период од годината од топењето на снегот на Пелистер

- Станува збор за  првата притока на Црвена Река. Секоја година на пролет има промена на карпестиот релјеф и течението на реката е различно. Течението на реката е во усекот помеѓу Врв Стив и Врв Илинден од источната страна на Баба Планина т.е. страната која што гледа кон Нижо Поле. Не постои планинарска патека и единствениот пристап до овие убавини е по самото корито на реката. Најубавите водопади се формираат нешто над 2000мнв, вели Иванчо Тошевски, планинар

Страница 1 од 14

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани