2win800x200

БТ Прес

  Прес конференција ја држеше Бојан Бојкоски - советник во советот на општина Битола.
Интегрална изјава на секретарот на СДСМ Битола, Гордана Анастасова
Трансформаторот за третиот блок на РЕК Битола кој се изработува во фабрика во близина на Анкара во Турција е готов, технички е испитан и е подготвен за транспорт, истакна денеска…
Новиот состав на Локалниот економско социјален совет на општина Битола, денес ја одржа првата конститутивна седница, на која едногласно за претседавач беше избрана Гордана Балтовска, претставник на Организација на работодавачи,…
Интегрален текст од изјава на Весна Баковска, совртник од СДСМ и претседател на комисија за образование
НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола го одбележа Први октомври- Меѓународниот ден на старите лица со донација на над шеесеттина наслови во Приватната установа за социјална заштита на стари лица- Дом…
На површина од 3500 м2 кои се дел од Сточниот пазар, се создаваат услови за работа на пазарот на големо во Битола.
Екипи на КЈП НИСКОГРАДБА Битола после невремето што ја зафати Битола излегоа на терен да ги санираат последиците од истото.
После денешното кусо невреме во Битола и обилните врнежи од дожд, поголем дел од улиците беа под вода. СДСМ ја праша локалната власт колку време и треба да ги среди…
Малку недостигаше Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола годинава да го носи мотото „Manaki Мothers“ зашто голем дел од годинашните кинематографери и други гости се жени. Но,…
Градоначалникот Тони Коњановски или да создаде услови за земјоделците да продаваат во пазарот или да побара од Советот поништување на одлуката со која ги избрка од паркингот. Плус, да ги…
ДПМНЕ и градоначалникот Тони Коњановски не сакаат да соработуваат со директорите на училиштата поставени во време на СДСМ кои уште имаат мандат и со најподли методи се обидуваат да ги отстранат од…
Од касата на Општина Битола во период од 03.12.2021 до 14.07.2022, „Стентон градба“ ДОО с.Долно Оризари, Битола има наплатено вртоглави 72,620,609 денари односно 1,190,501 евра. ДПМНЕ во текот на кампањата…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани