2win800x200

Ноемвриски пејзаж од Големо Езеро на Пелистер

Ноември 19, 2023

 

Искчаување до Големо Езеро на Пелистер денеска организираше Олимпус Монс во пресрет на настанот Први на први кој во изминатите години разбуди голем интерес кај планинарите од цела Македонија

 

-Во пресрет на ПрвиНаПрви, до крајот на оваа година, еден ден од викендот, Олимпус Монс ќе организираат планинарски акции на Пелистер. За истите, сите заинтересирани ќе бидат информирани преку нашата ФБ страна, соопштија од Олимпус Монс

 

Инаку планинарите од Олимпус Монс 12 години по ред  ја организираат  турата со симболично име „Први на први“ за ноќно искачување на највисокиот врв на Баба Планина, со цел првото изгрејсонце во Новата година да се дочека на 2601 метар надморска височина.

Искачувањето, традиционално   започнува  неколку минути после полноќ, со што оваа е и првиот спортски настан во Новата Година.

 

IMG 73926ab5675a6f403e71bcecaa587566 V

IMG f898acfa75706a5db055839d95e337b3 V

IMG 9cb8233944935937a82105a357f14020 V

IMG 149e362394dfac095f2d9541f67f0eb1 V

IMG 5f1c3b87c3e14e904698db2d9887fbbb V

 

IMG 0323b8adbb4513addaf5264fefa56e55 V

IMG 9002c2de3ae93bdd1705c9ec66cc9b50 V

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани