2win800x200

(ВИДЕО) Полски и колумбиски ансамбли дел од уличниот перформанс Музика на Широк Сокак

Јули 29, 2022

Полскиот ансамбл Howa Huta Song and Dance Ensemble од Краков и ансамблот Pachamama Compania од Колумбија денеска на битолски Широк сокак беа вистинска атракција. Своите танци ги изведоа на плоштадот Магнолија и предизвикаа бура од апалузи кај битолчани кои ги отпоздравија овие фолклорни групи кои деновиве гостуваат на Фестивалот Илиндеснки денови во Битола. Настанот е дел од улините перформански Музика на Широк Сокак во рамките на Илинденски денови кои созадваат преубава атмосфера на најамбиенталната улица во Битола а минувачите уживаат во убавите звуци, танц и жива музика.

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани