2win800x200

Опули

 Пелистер е непресушна инспирација за вљубениците во планината и фотографијата. Често, наши редовни читатели ни испраќаат прекрасни фотографии од планианскиот убавец, а меѓу нив многупати е и младиот Пантелејмон Трпчевски, кој овој викенде заедно со семјеството се искачи до Големо Езеро по патеката покрај реката Сапунчица, која извира од Баба Планина.

Исто така, по оваа патека на 15 август ќе се одржи долгоочекуваната трка - „Ultra Pelister Trail“. 

https://www.pelisterultratrail.com/

Пелистер и Потпелистерието не само што се инспиративни за создавање прекрасни фотографии, туку се и видиковци со раскошна панорама каде и да застанете.

Овие  фотографии со изгрејсонце  над Битола, направени се утрово од Пантелејмон Трпчевски од потпелистерското село Брусник. 

ВМРО-ДПМНЕ на ден пред официјалниот почеток на кампњата ја промовираше изборната програма „Обнова на Македонија„ во Битола. Во фокусот на говорницте беше економската и здравена криза и ветувања за нови политики и заздравување на економијата.

Вработените во градинките во Битола се подготвуваат да ги дочекаат децата, но министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека  оваа фаза на олабавување на мерките не ги опфаќа градинките

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани