2win800x200

Денес

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола и почесениот конзул на Република Австрија во Битола Валентина Илиева организираат Литературно читање со познатата австриска писателка Ренате Велш. Литературната средба ќе…
Камерниот оркестар од Битола,  вечерва во големата сала на Центарот за култура, која беше исполнета до последно место, одржа  целовечерен концерт,  под наслов „Џон Вилијамс Симфонија“.
Младите ротаријанци од Ротаракт клубот „Широк Сокак“ со донација во постелнини и други текстилни материјали ги подновија одделенијата каде на свет доаѓа приновата во градот, Гинеколошкото одделение и Одделението за…
Утре (15 март) е последен ден за поднесување на годишната даночна пријава за утврдување на персоналниот данок на доход и пријавување на приходите што граѓаните ги оствариле во 2017 година,…
Општина Битола ќе соработува со Црна Гора за време на престојното Битолско културно лето, беше соопштено на денешната средба на црногорскиот амбасадор Предраг Митровиќ и битолската градоначалничка Наташа Петровска.
Владата ќе се задолжи во име на општините со нов кредит од 120 милиони евра за враќање на старите долгови. Со тие пари ќе се исплаќаат обврските кон добавувачите, а…
Претставници на генералштабoвите на армиите на Република Македонија и Република Турција, воени кадети од Турција, амбасадорот и конзулот на Република Турција, претставници на здруженија за македонско-турско пријателство и на јавниот…
Советниците од независната листа „Поинаку“ ја напуштија седницата на Совет додека на неа се разгледуваше и гласаше завршната сметка на Општина Битола за 2017 година.
За да напредува еден бизнис многу е важно лесно да функционира во општеството. Република Македонија иако во изминатите години високо котираше на ранг-листата на „Дуинг бизнис“ на Светска банка, сепак…
  Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, Општина Битола во соработка со канцеларијата на ОН за родова еднаквост  и со поддршка на министерствата за внатрешни работи и труд и…
Бизарна случка што предизвикала нервоза кај патниците била причина утрово за доцнењето на возот на релација Скопје –Битола. Машиновозачот  случајно ги затворил во кабината клучевите од влезната врата на кабината…
Во рамките на тродневното одбележување на празникот 8 ми Март, Организацијата на жени од Битола, во партнерство  со Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола, ги додели наградите од конкурсот за…
На денешен ден,  5 март, во 2006 година во Битола почина Вангел Нечевски-Тунелот. Роден бил во Битола на 17 март 1922 г. Бил припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење…
Животот на руските имигранти во Македонија и дејноста на руските научници, професори, архитекти, ликовни уметници, лекари, артисти, ќе бидат претставени на изложбата што вечерва ќе биде отворена во Битола на…
Во 7 часот во Битола се измерени - 7 степени. Студен бран од портокалова фаза денеска ја зафати целата држава. Утринските температури се движат од -17 до -6 степени, а…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани