2win800x200

Денес

Од Противпожарната единица во Битола се сомневаат дека пожарот што утрово настанал во куќа на улица „Девеани“, а во кој изгореа мајка и 17-годишен син, можно е да бил предизвикан…
РК "Пелистер" заедно со навивачката група "Чкембари" ја покажаа својата хуманост на дело. Тие денеска донираа огревно дрво и прехрамбени продукти на  62 годишната битолчанка Љуба Поповска , која преживува…
Министерот без ресор во Владата на Република Македонија, Зоран Шапуриќ кој е  задолжен за регулативата за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, вчера попладне ја посети oпштина Битола, и оствари средба со…
За утре во Битола е најавен  настан за размена на мислења и подигнување на свеста за мигрантите и бегалците  како  проект  на УСАИД.  Настанот „Кафе со бегалците и мигрантите” ќе…
Некогашната таканаречена Бела фонтана, која беше урната од страна на претходната локална власт, ќе биде дел од новата атрактивна изложба што ќе биде отворена денес во 12 часот во битолскиот…
Здружението на новинарите на Македонија денес го претстави Извештајот за слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Македонија за 2017 година.

На денешен ден

Јануари 20, 2018
Димитар Ефтимов ЛИАКУ На 20 јануари во 1921 година во Скопје е роден Димитар Ефтимов ЛИАКУ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење во Вардарскиот дел на Македонија и учесник…
Поранешната пратеничка од Ресен, Дивна Јовковска Ефтимовска, на социјалните мрежи испрати повик за помош на трите семејства од Ресен кои останаа без покрив над главата по вчерашниот силен пожар кој…
  На 18 јануари 1914 година во село Канино, битолско, роден е  Никола ТОДОРОВСКИ-Коле Канински, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел…
Министерството  за образование најави големи реформи во основното образование. Подготвени се нови наставни програми и планови за прво одделение, a наскоро се очекува  да заврши ревизијата и изгтовувањето на нови…
Засилен ветер, со брзина над 70 киломери на час, во текот на попладнево, ќе донесе промена на времето и пад на температурите. Поради брз продор на студена воздушна маса, проследена…
Управниот одбор на ЕЛЕМ го назначи поранешниот пратеник на СДСМ, Васко Ковачевски, за директор на РЕК-Битола. „Менаџментот на АД ЕЛЕМ смета дека Ковачевски, заедно со новиот раководен тим кој е…
На денешен ден, 11 јануари, во 1920 година, во Скопје е роден Славко ЈАНЕВСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија,…
Градоначалничката Наташа Петровска  најави дека во буџетот за 2018 година се предвидени пари за експропријација на земјиштето каде ќе се гради прочистителната станица во Битола. Потоа за оваа еколошка инвестиција…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Јануари 09, 2018
На денешен ден, 10 јануари, во 1928 година во селото Дихово, Битолско, е роден Јонче ЃОРЃИЕВСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани