2win800x200

Денес

Во рамките на проектот „Денови на човековите права“, денеска уметниците Herve Potelle I Alexandre Rajkovic,  пред влезот на битолската библиотека цртаа  мурал на тема “Фауна и Флора – право на живот…
Независната иницијатива „Поинаку“ на плоштадот Магнолија го презентираше проектот за згрижување на бездомните животни во прифатилиште. Презентацијата беше направена на отворено пред граѓаните со цел да се поттикне поголем интерес…
Специјалното јавно обвинителство на својата веб-страница го обајви целиот воведен говор за случајот Транспортер што обвинителот Трајче Пеливанов го имaше на првото рочиште од главниот претрес во Кривичниот суд во…
Професорката Снежана Стоилова обвинува дека на Високата медицинска школа во Битола веќе подолг период се работи незаконски, а изборот на наставен кадар со поништен конкурс и без обебедено потребно мнозинство…
 Американската Амбасада во Македонија преку Твитер профилот изрази загриженост поради високото ниво на загадување на воздухот во Скопје и постави прашање: „Какви предлози имате вие за почист воздух во Македонија?“…
Според добиените податоци за 2017 година за бездомни животни на територија на општина Битола бројот е околу 400 кучиња скитници и непознат број на мачки и неколку напади од куче…
На 15 декември  1914 г. во Битола е роден Јосиф ХРИСТОВСКИ-Ѕвончаро, припадник на македонското националноослободително и комунистичкото движење и учесник во антифашистичката борба во Југославија. Основно и средно образование завршил во…
СВР- Битола поднесе кривична пријава против В.Т.(52) од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Пријавениот, како директор на средното училиште…
Само еден месец по преземањето на функцијата новата градоначалничка на Општина Могила Јасмина Гулевска, веднаш се зафати со сериозна обврска да гради училиште во селото Ношпал. Станува збор за монтажен…
Австриската амбасадорка во Македонија, Ренате Коблер, во придружба на австриската почесна конзулка Валентина Илиева, донираше книги во Австриската библиотека во Битола.
Со бронзен медал на Меѓународната  јуниорска олимпијада за деца до 16 години IJSO-2017  Холандија, се закити нашата битолчанка  Мила Ивановска (14) , ученичка во прва година во гимназијата „Јосип Броз…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Декември 09, 2017
На 9 декември  1943 г. кај месноста Сувата Чешма, кај село Бараково, Горноџумајско /ден. Благоевградско/, Пирински дел на Македонија, е убиен Никола ПАРАПУНОВ, припадник на македонското националноослободително и бугарското комунистичко…
Слаб југозападен ветар, зголемување на облачноста во текот на  оваа ноќ  и врнежи од дожд утре најавуваат метеоролозите.  Во Битола се очекува минимална температура од -2 степени, а максимална до…
Битолската библиотека НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, денеска го одбележа свјот патрон празник со свечена програма и повеќе активности.
Македонско-хрватското друштво и хрватскиот културен центар „Марко Марулиќ" во соработка со Центарот за култура во Битола, организираат Божиќен и новогодишен концерт, со настап на вокалната група „Фолклорно друштво и тамбураши…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани