2win800x200

Денес

Делагации на Сојузот на борци, локалната самоуправа и Славјанскиот универзитет, денеска го одбележаа Денот на победата над фашизмот и се поклонија пред споменикот на НОАВ на плоштадот „Гоце Делчев“ во…
 ЈКП„Водовод“ Битола ги известува корисниците на вода дека сметките и фактурите за потрошена вода можат да ги плаќаат покрај на шалтерите на Македонска пошта, на благајната на ЈКП„Водовод“ Битола, интернет…
Триесетина осмооделенци од основните училишта во Битола се вклучија во акцијата „Моето прво парче“ преку која се запознаваат со вештините на иглата и конецот. Тие учат подетално како да ракуваат…
Олга Николовска  е самохрана мајка на 19 годишна студентка. Досега била подложена на повеќе од 20 операции. Моментално се наоѓа во Аџибадем Систина, каде и беше отстранет тумор од 'рбетот.
Со голем број активности и настани, кои започнаа на 20 април и ќе траат до 9 мај, СОУ „Таки Даскало“-Битола, го одбележува својот патрон празник.   Централната манифестација ќе се…
На локалниот пат Битола – Буково, започна чистењето на каналската мрежа за атмосферско одводнување, кое се врши во вкупна должина од 2400 метри, односно по 1200 метри од секоја страна…
Реката Драгор во Битола  е место каде некои граѓани често ја покажуваат својата ниска еколошка свест, негрижа за животната средина и недостиг на елементарна култура.
ЈП „Пазари“-Битола, почна со реконструкција на скалите на надворешните пристапи во Новиот реонски пазар во Битола. Денеска старите, искршени или оштетени плочки на скалите се замануваат со нови и со…
Последните случувања кај младите беа лекција за повторување колку е значаен воспитниот елемент во образованието кај учениците. Како дел од проектот „Мултиетничка интеграција на младите во образованието“ учениците од ОУ„…
Младински културен центар – Битола (официјален УНЕСКО младински клуб), по шести пат се вклучува во одбележувањето на Меѓународниот ден на џезот 30-ти април,  со тоа што денеска организира концерт на…
Во интерес на безбедноста на сите граѓани а по повод претстојниот празник, 1 ви Мај-Денот на трудот, Секторот за внатрешни работи Битола, упатува  совети и препораки:
Татко и син од Ресен се приведени синоќа откако нападнале неколку полициски службеници кои вршеле увид во сообраќајка во која учествувал синот.
За испадот на блокот во РЕК Битола денеска со соопштение се огласи и МЕПСО. "Синоќа во 01:34 часот во Националниот диспечерски центар регистрирана е безнапонска состојба во 400/110 киловолтната трансформаторска…
Десет часа надвор од производство на електрична енергија беше третиот блок во РЕК „Битола“. Испадот се случи околу 01,33 часот по полноќ, а блокот беше синхорнизиран и повторно пуштен во…
Јавното комуналано претпријатие „Водовод“ од Битола им соопштува на сите правни и физички лица корисници на нивните услуги дека по Првомајскиот празник, поточно од втори мај година, работното време ќе…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани