2win800x200

Денес

Митрополитот Преспаснко - пелагониски г. Петар денеска се појави во манастритот „Св. Архагел Михаил“ во прилепски Варош каде одржа боголсужба и рече дека во средата кога беше задржан на скопскиот…
Денеска на новото рочиште за случајот „Транспортер“ во Основен суд Скопје 1, адвокатот на главниот обвинет, поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, побара изземање на судечкиот совет. Со тоа, уште…
Полицијата поднесе кривична пријава против ексградоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески за злоупотреба на службената положба. Тој се сомничи дека во својство на одговорно лице, градоначалник на општината  му овозможил на…
Во Кривичниот суд-Скопје  денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Во овој случај обвинети се поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и уште…
По повод одбележувањето на 23 април, Светскиот ден на книгата и авторските права , Националната установа Универзитеска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола и Здружение на уметници ракотворци на Македонски ракотворби…
Учениците од Основното училиште „Елпида Караманди“ од Битола денес во Пациото на битолскиот Завод и музеј твореа под инспирација и во присуство на битолски уметници. Работилницата “Учениците творат заедно со…
Полицијата го утврди идентитетот на разбојникот кој вчеравечер прво извршил разбојништво и кражба во колонијална продавница во Битола, а подоцна во престрелка со припадници на полицијата бил ранет и пренесен…
Нема повеќе учење во сабота, нема повеќе пренатрупани одделенија, часовите за основните се ограничуваат според возраста, неработни денови за наставниците за време на зимскиот распуст се само дел од измените…
Едно лице е повредено во сообраќајната незгода што попладнево се случи во близина на кукуречанската клучка. При судир на камион, сопственост на "Македонија пат"  и автомобил марка "форд ескорд", со…
Времето денеска ќе биде сончево и  топло, а температурата во Битола ќе достигне до 23 степени.
Ресенчани и ресенските екологисти го кренаа својот глас против туланата „Нова слога“  во Ресен, која тврдат дека ја загадува животната средина и им го загрозува здравјето, затоа што во процесот…
Сите граѓани кои сакаат навремено да ја пријават состојбата на водомерите и да ја  платат својата сметка електронски можат да се регистрираат на страната на ЈКП „Водовод“. Од ЈКП „Водовод“…
Преку програмата Еразмус млади битолчани на размена во Анкара, членови и волонтери на Здружението за меѓународна младинска соработка „Интерактив“ од Битола учествуваат на меѓународна младинска размена во Анкара на тема:…
Во основното училиште „Климент Охрдски“ денеска беше отворен ресурсен центар кој треба да придонесе за зголемување на образовните можности за децата со пречки во видот, како и рано откривање на…
Министерството за внатрешни работи на својата веб страница објави фотографија на лице кое е вмешано во нападот на пратеникот Горан Милевски, што се случи пред една недела на плоштадот во…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани