2win800x200

Денес

На 7 декември во 1993 г. во Скопје, почина Блаже КОНЕСКИ, учесник во Антифашистичката и националноослободителна војна на македонскиот народ, филолог, поет, универзитетски професор, академик. Роден бил во селото Небрегово,…
По повод патрониот празник, Универзитетот „Св. Климент Охридски“ денес  потпиша Меморандум за соработка со Општина Битола. Документот го потпишаа ректорот Сашо Коруновски и градоначалничката Наташа Петровска. „Соработката ќе ја преточиме…
Вo 1987 г. во Скопје почина Лазар КАЛАЈЏИСКИ-Добри, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија, полковник на ЈНА.
Битола следната година ќе биде град домаќин на повеќе активности што ќе се одржат по повод одбележување на два значајни јубилеи  - 70 години од постоењето на Државата Израел и…
Вo 1920 г. во Софија, Бугарија е родена Лилјана Ахилова ЧАЛОВСКА, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија, новинар, политичар,…
Доцна попладнево излетало возило на патот од Прилеп за Битола.
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за Курир, објавено денеска, најавува дека ќе поднесе оставка пред органите на партијата. -Јас вечерта после првиот круг на изборите кажав јасно дека претседателот на…
Најверојатно од силниот ветер во текот на ноќта беше преполовено знамето кое се вее на јарболот кај влезот на Шеталиштето.
Битола е лидер во државата по негативниот природен прираст на населението во третотот тримесечје од оваа година, а се поголем е и бројот на разводи
Сојузот на борци од Битола и граѓаните продолжувачи  денеска  положија цвеќе пред спомен-бистата на Јосип Броз Тито на Широк Сокак,  по повод некогашниот најголем државен празник во поранешна Југославија- 29…
Во 1943 г. во градот Јајце, Босна и Херцеговина, се одржало  ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ НА АНТИФАШИСТИЧКОТО СОБРАНИЕ (ВЕЌЕ) НА НАРОДНОТО ОСЛОБОДУВАЊЕ НА ЈУГОСЛАВИЈА (АВНОЈ). АВНОЈ бил највисоко политичко и претставничко тело…
Објавата на лидерот на  ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на неговиот ФБ профил, со кој тој ги повикува граѓаните „да излезат на протест пред Основниот суд во Скопје и да се спротистават…
  Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” на 6-тиот интернационален шампионат во боречки вештини и 10-тиот традиционален сегрчки шампионат во боречки вештини “Мигдониа” 2017-та кои се одржаа во Солун на…
Вработените од Управата за јавни приходи по повод верскиот празник Свети Матеј, познат како Денот на даночниците, ја покажаа својата хуманост донирајќи пелени и средства за хигиена во Домот за…
Санација и реконструкција на патниот правец од Битола за грчка граница,  на оној од Битола за Новаци и санација на влезот од страната на Прилеп,  како проекти се вклучени во…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани