2win800x200

СДСМ: Коњановски се обидува да ја испере одговорноста за незаконски потрошените 60 милиони евра без резултати

Септември 21, 2023

Градоначалникот Тони Коњановски, во своето последно обраќање и реакција за поднесените кривични пријави за злоупотреба на службената положба, од само за него познати причини, обидувајќи се да се испере за незаконското и ненаменско трошење на буџетот, се обидува да ја избегне одговорноста за потрошените пари  наследени во касата на општината и приходите кои се слеани во буџетот во неговиот мандат. Коњановски полека се движи кон потрошени над 60 милиони евра, а нема никаков резултат. Од таму и паниката.

 
Во своето обраќање, Коњановски вели дека во касата наследил 283.000.000 денари, ама и неисплатени обврски од 209 милиони денари. Кој ли му го пишувал ова и кој го лажи? Еднаш изјавува дека наследил одлична финансиска состојба со многу проекти, после една година кажа дека наследил 109 милиони денари обврски, а сега еве стигна до 209 милиони денари обврски. 
 
Најверојатно градоначалникот во моментов е преокупиран со дилемата Груевски или Мицкоски, па не му текна ниту да го погледне записникот од денот на примопредавањето на функцијата. Ќе се запрепасти кога ќе види дека на сите сметки кои егзистираат во општината имало многу повеќе од 283 милиони денари. Покрај тоа, само од продадено земјиште многу брзо требаше да легнат дополнителни стотина милиони денари. На денот на примопредавањето на функцијата скоро и да нема доспеани обврски за општината, освен тие кои пристигнале во последните денови при изборот  за градоначалник. Во својата математика Коњановски сигурно нешто помешал и како обврски ги пресметал наследените од времето на неговиот сопартиец, Владимир Талевски. 
 
Не очекуваме Коњановски да се извини за изнесената лага во врска со финансиската состојба која ја наследил, но му порачуваме да не се надева дека со лага ќе ја избегне одговорноста.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани