2win800x200

СДСМ: ДПМНЕ нема визија за развој на енергетиката, ги интересираат само провизии од трговија со струја и хидроцентрали

Февруари 26, 2024

Интегрален текст од прес конференција на рече Никола Радевски од Комисијата за енергетика на СДСМ Битола

 

 

Осомничени криминалци и мафијаши кои се претставуваат како енергетски експерти!  

 
Тоа е понудата на ВМРО – ДПМНЕ во секторот енергетика!
 
Дали Мицкоски во неговото замислено министерство за енергетика, ја планира Сања Божиновска, газдарица на фирми за трговија со струја во Македонија, Бугарија, Србија и Чешка и лице против кое се водат неколку кривични постапки за малверзации во тргувањето со струја? 
 
Верна сенка на Мицкоски е и Гордана Димитриеска Кочовска, негова партнерка од деновите кога тој беше генерален директор на ЕЛЕМ. Со нејзин потпис, како директор на финансии, исплатени се над 17 милиони евра за систем кој никогаш не профункционира и сметки за кафани и патувања од над милион денари. 
 
Мицкоски предвидуваше рестрикции и недостаток на струја, ама се што кажа згреши.  
 
ДПМНЕ нема било каква визија и план за развој на енергетиката во Македонија! Ги интересираат само провизии од трговија со струја и хидроцентрали.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани