2win800x200

Синџирчето кај Пионерски и поправката на дрвеното мовче најголеми достигнувања на локалната власт, обвини Методија Илиевски од СДСМ

Март 21, 2023

На што точно потроши лани 30 милиони евра градоначалникот Тони Коњановски? Ова е прашањето на кое битолчани сакаат одговор. Ама, наместо одговор, слушаат жалопојки од градоначалникот и од претседателката на Советот дека сите други се виновни за нивната неспособност, само тие не, изјави Методија Иливеска од СДСМ.

„Коњановски поддржува и штити директори на јавни претпријатија кои или не работат или работат противзаконски! Коњановски цела учебна година не обезбеди превоз за учениците!

Коњановски со месеци се инаети за санација на цевка во градинка! Најголемите достигнувања на Коњановски за 16 месеци се синџирчето кај Пионерски и поправката на дрвеното мовче кај Јени Маале, а новиот парк, стационарот и Копанки сеуште ги нема. Единствено ги срушија гаражите и трафики низ Битола.

Со 30 милиони евра потрошени за една година, Коњановски е рекордер меѓу градоначалниците во историјата на Битола, полош дури и од Владимир Талески. Очигледно, се работи за иста матрица! Потсетуваме по којзнае кој пат дека локалната власт предводена од Коњановски и ДПМНЕ е одговорна за Битола. Како меур од сапуница им се распрнаа лагите дека Владата предводена од СДСМ не ја поддржува Битола. Само лани Владата префрлила скоро 20 милиони евра на сметката на Битола. Не може СДСМ и Владата да бидат виновни за неспособноста на Коњановски и за арамилакот на ДПМНЕ. Сите други, пак, што мислат дека со нападите врз СДСМ и врз поединци од локалната власт на ДПМНЕ, ќе се спасат од одговорност пред граѓаните, се излажат. За катастрофата што ја снајде Битола, одговорна е коалицијата ДПМНЕ – Поинаку“, рече Илиевски.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани