2win800x200

Ифрит

  Најголемиот дел од објектите каде што се гласа во земјава се непристапни за лица со попреченост, покажа истражувањето на Здружението "Инклузива"од Куманово. Резултатите од двегодошното истражување за време на…
Осум контејнери  или 17 кубици  ѓубре биле исфрлени деновиве од околината на станбените комплекси Пелагонка2 и Стара Болница во акција што ја организирале станарите. Но, радоста кратко им траеше затоа…
Во Битола често може да се види добиток без стопан како се шета по улици, а граѓаните на социјалните мрежи шеговито коментираат дека миграциската треска село-град ја зафатила и стоката.
Кражба и клетви кај параклисот Света Богородица во непосредна близина на училиштето „Тодор Ангелевски“ во Битола. Некој ги украл цвеќињата со се саксија што верниците ги поставиле до параклисот под…
Бившиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ во Битола,а  актуелен советник Борче Димитровски, денеска не застана зад новоизбраниот лидер на партијата Иванчо Тошевски, кој во својство на советник даваше изјава пред Советот на…
Празни шишиња од пиво, пластични чаши оставени пред дуќаните во комплексот Пелагонка 2, остатоци од храна и други отпадоци расфрлани низ комплексот Стара болница, е редовна глетка за викендите.
Само 1,6 проценти од младите до 29 години во Македонија користат орална контрацепција, односно пилули, а помалку од 3 проценти од паровите користат какво било средство за модерна контрацепција. Оие…
Регистриран нарко зависник е 34 годишниот битолчанец кој вчера починал во Клиничката болница во Битола. Портпаролот на болницата Сузана Конеска, за апла.мк изјави дека лицето е примено во болницата кога…
Вандали дивееле синоќа низ Ресен, а граѓаните на социјалните мрежи споделуваат фотографии од искршена урбана опрема во дворот на детската градинка. Насилниците го скршиле катанецот од вратата во градинката, оштетена…
 Несовесни граѓани и кога нема контејнер „ по навика“ ѓубрето си го фрлаат во дворот на ОУ „Ѓорѓи Сугарев“. Таа глетка денеска ги револтира учениците, родителите и наставниците во школото,…
Разбојник од Скопје ограбувал аптеки во Битола. Битолската полиција до ОЈО Битола, поднесе кривична пријава против  Д.Ј (31) од Скопје каде и живее заради постоење на основи на сомнение дека…
Битолчанец со раскрвавени рани на двете раце е пронајден синоќа под Тумбе кафе и итно пренесен во Скопје. Несреќата се случила околу 21,50 часот кога во СВР- Битола е пријавено дека кај градското шеталиште под  Тумбе кафе, има повредено лице. Извршен е…
Шеесетгодишниот Р.П. од село Лопатица вработен како машинист на работна машина-багер, се здобил со тешки телесни повреди извршувајќи работни задачи во депонијата „Мегленци“, сопственост на Јавното претпријатие „Комуналец“, во Битола. Настанот…
Возило со бугарски регистарски теблички обавува такси превоз низ Битола, се пожалија легалните битолски таксисти и фотогрфијата ја испратија до нашата редакција. Такститите велат дека возилото било фотографирано кај трговскиот…
Во градот кадешто аерозагадувањето е топ-тема и секој ден се дискутира за неа или се пишуваат статуси на Фејсбук, вандали истуркаа десетина новозасадени елки во Нова Битола. Беа засадени пред…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани