2win800x200

Професорот Трајковски прогнозира - 58 пратеници за ВМРО-ДПМНЕ, 18 за СДСМ

Мај 08, 2024

Професорот Дејан Трајковски од Техничкиот факултет во Битола со првична прогноза за бројот на пратеници на политичките партии по денешните освоени гласови на парламентарните избори.

Првична проекција на бројот на пратенички мандати врз основа на 60% преброени гласови според аналитичкиот центар на Движење ЗНАМ - Битола и мојата маленкост:
СДСМ - 18
ВМРО - 58
ДУИ - 18
ЛЕВИЦА - 6
ВРЕДИ - 15
ЗНАМ - 5
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани