2win800x200

СДСМ: Коњановски не ги потпиша одлуките на Советот за разрешувањата во ЈП

Јуни 15, 2023

Интегрално го пренесуваме пресот на Жаклина Наумовска, советник од СДСМ 

Градоначалникот Тони Коњановски е против одлуката на мнозинството советници во Советот на Општина Битола за разрешување на членовите на управните и надзорните одбори на шест битолски јавни претпријатија кои катастрофално менаџираат со работата. 

 
Во законски предвидениот рок од 7 дена, Коњановски не ги потпиша одлуките што ги донесе Советот за разрешување на лицата кои заедно со директорите, се одговорни за загубите во претпријатијата и за целосниот хаос што владее во Битола.
 
Очигледно, Коњановски се стави во одбрана на своите сопартијци, и интересите на ДПМНЕ ги стави пред интересите на Битола и битолчани. 
 
Прашуваме: 
 
- Дали градоначалникот Коњановски повеќе сака јавните претпријатија во Битола да бидат во загуба, наместо да работат профитабилно и домаќински?
 
- Дали Коњановски намерно не презема ништо и сака колапс на услугите што ги нудат јавните претпријатија во Битола?
 
Да го потсетиме, Комуналец е над 40 милиони денари во минус! Водовод е во минус од 21 милион денари! Паркинзи во минус од над 1 милион денари! Што уште повеќе му треба на Коњановски за да побара одговорност од менаџерските тимови? 
 
Катастрофа се случува секогаш кога ДПМНЕ ќе ја добие довербата од битолчани!
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани