2win800x200

Велигден 2020-Битола за време на полициски час (фотогалерија)

Април 18, 2020

Најголемиот храм во Битола, „Св. Великомаченик Димитриј“ за првпат  остана празен за најголемиот христијански празник, Велигден.

Велигденска богослужба ќе има, но без верници, по преопраките и мерките на Владата како превенција од коронавирусот.

Остана празен и дворот на црквата каде секоја година верницте се собираат во очекување  свештените лица да го објават Христовото воскресение. На влезот во храмот има препораки да се држи растојание од 2 метри, како и известување дека иконите се дезинфицирани. 

00114.MTS.Still001

00115.MTS.Still001

 

00116.MTS.Still001

00117.MTS.Still001

00118.MTS.Still001

00119.MTS.Still001

00060.MTS.Still001

00061.MTS.Still001

 

00106.MTS.Still001

00112.MTS.Still001

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани