2win800x200

Украдени 1,5 тони олово од џамијата Хаџибеј во Битола

Јуни 01, 2021

 Непознат сторител, во периодот од 29 до 31 мај, извршил тешка кражаба во џамија на улицата Рајко Жинзифов во Битола. Со употреба на сила и подесен алат, засега непознато лице влегло во дворот на џамијата и украло 39 парчиња ролни од олово, секоја тешка по 40 килограми. Настанот во полиција бил пријавен на 31 мај, а од СВР Битола информираат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Истиот ден се случила уште една кражба, овојпат во млекарница во Битола. Како што информираат од Полицијата, на 31.05.2021 во СВР Битола било пријавено дека непознат сторител влегол во млекара на ул.„Кирил Вангелов Македонски“ во Битола и одзел пет бакарни цевки. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани