2win800x200

Цитат од Ванчо Михајлов кој ја негира македонската нација поставен во Бугарскиот клуб во Битола

Април 19, 2022
фото: ФБ профил Културен клуб Иван Михајлов фото: ФБ профил Културен клуб Иван Михајлов

Во внатрешноста на клубот Ванчо Михајлов во Битола, на  еден од ѕидовите е врамен  цитат од негов текст напишан на 2 август 1983 година во Рим, по повод 90 години од формирањето на ВМРО и 80 години од Илинденското востание, каде Михајлов ја негира македонската нација.


„Можеме да се гордееме, бидејќи знамињата на ВМРО и Илинден беа и остануваат човекови права и слобода. Значи, залудни се напорите на маскираната (измислена) македонска „нација“ да го лаже светот. Вистината ќе победи. Ваш Иван Михајлов“, пишува на слика  во внатрешноста на клубот Иван Михајлов 

 

273633681 1090606214814342 3164824161086570308 n

273701111 1090606394814324 596663206300083695 n 1

273641313 1090606318147665 2340976207886249334 n

273637574 1090606371480993 6630100262224325339 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани