2win800x200

Потсетување на една прекрасна изведба на „Болен ми лежи Миле Поп Јорданов“ на хор од Холандија

Февруари 21, 2020

Маестрална изведба на хор од Холандија на старата македонска песна „Болен ми лежи Миле Поп Јорданов“. 

Холанѓаните ја пеат песната на чист македонски јазик, без акцент, што е речиси неверојатно за странци на кои не им е мајчин јазик.
 
 Станува збор за исклучителна изведба, а со овој пример во кој странци ја пеат оваа песна во оригинал,  на македонски јазик,  апла.мк се приклучува кон одбележувањето на Светскиот ден на мајчиниот јазик. Да се грижиме за нашиот македонски јазик, да го негуваме, да го сочуваме како најголемо кутлруно и духовно богатство. 
{YouTube}https://www.youtube.com/watch?v=LR0wnWZUE5o&feature=share&fbclid=IwAR0LFn_TzgBkur3adkYnHHggURJAA3m4kaNOPOMBWmfkL7ILnr8gj_zU8IA{/YouTube}

 

 

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани