2win800x200

Од инженери и градски дами стануваат производители на органска храна- одржан третиот Саем на традиционална храна

Септември 28, 2022

Луто слатко од пиперки со темно чоколадо, џемови од домат, бела слива, од круша со лаванда и нане, капина, рибизла, од јаболко со ванила и цимет, шери во маслиново масло, веге намази се само дел од големиот асортиман на оригинални органски производи што ги прави со продукти од својата бавча Александра Лозановска од Демир Хисар. Таа по професија е машински инженер, но одлучи да се заминава со производство на здрав а храна и брендот го нарече „Моја бавча“.

aleksandra lozanovska 2

„Се̍ сами произведуваме од семче до готов производ во тегла. Идејата беше дека здравата храна може да ја добие секој човек, а не само ние производителите да ја конзумираме. Ги засуклавме ракавите зашто за ова сака многу труд. Се исплатува ако си иновативен и смислуваш нови вкусови. Производи имаме од благи до солени и ништо не купувам за да ги подготвам. Се̍ имам во дворот или во бачата“, раскажува Лозановска, учесник на манифестацијата „Незаменливиот вкус на традицијата“ што во организација на Зелена берза, поддржано од Министерството за земјоделство се одржа во објектот на Синпекс во индустрискиот дел на Битола.

aleksnadra lozanovska

Странски туристи ја посетуваат бавчата на Лозановска каде сами можат да наберат земјоделски производи кои не се прскани, а потоа во нејзиниот двор се подготвуваат домашни традиционални јадења како питулици, зелници, мазници, макала, чипс од суви пиперки и друго.

Верица Бутлевска, уште една учесничка на манифестацијата, триесет години работела во Битола на хортикултура, а откако се пензионира стана земјоделка и отвори вила меѓу битолските села Кажани и Ѓавато каде гостите може да вкусат органска храна.

„Призведувам домати, пиперки, кељ, прокељ, праз, компир... Правам домата, зимница, сушам печурки со дехидратор, од нив подготвувам чорба, зелници. Има интерес, на минување прашуваат луѓето за да купат и влегуваат гледаат дека тоа е органско производство, дека не е прскано. Природно и со љубов направено“, вели Бутлевска.

verica Butlevska

Македонија не е Италија, но битолчанецот Ѓорги Тошев веќе една година за продажба произведува домашни тестенини. „Имаме од традиционалните кори што ги правеле нашите баби, сега вклучуваме и нови вкусови како што е црвена пиперка, врган, тестинана со лук, спанаќ, блитва, домашни лазањи... Целата постака е домашна со испочитувани стандарди што ги бара Агенцијата за храна, внимаваме на хигиената и квалитетната исхрана“, вели Тошев.

Ова беше трет Саемот на македонска традиционална храна во Битола кој има за цел да ја промовира македонска  храна и на едно место да ги собере  производителите, преработувачите и иноваторите на нови вкусови на храна од сите страни на Македонија. Целата на организаторот Зелена берза е преку оваа манифестација да поттикне и поинтензивниот развој на органското земјоделство и секако одржување на бројот на жители во руралните средини и позабрзан развој на селата.Од Зелена берза велат дека во последниве години забележлив е трендот на зголемено органско производство во земјава кое е координирано со финансиската поддршка од  страна на Владата, токму поради големите природни потенцијали за развој на органско производство во нашата земја.

308918027 653068039469975 8843821015605630984 n

„Ја промовираме македонската традиционална храна и локалните производители. Секој сака да касне нешто вкусно, органско и да биде сигурен во тоа што ќе го јаде. Имаме 24 изложувачи од земјава, од Пелагонискиот регион кои презентираат оригинални органски производи и традиционална храљна, од Охрид за сушено овошје пред се од лимон портокал, џемови од чили, слатка, производител на козјо сирење од Скопско и други“, рече од Олгица Тредндафиловска од „Зелена берза“.

308151282 635126738244948 2870254960280199438 n

308994136 591011909378377 6927631710125184031 n

307918304 1474947776354263 1316758654829108883 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани