2win800x200

Денес

Вработените од Управата за јавни приходи по повод верскиот празник Свети Матеј, познат како Денот на даночниците, ја покажаа својата хуманост донирајќи пелени и средства за хигиена во Домот за…
Санација и реконструкција на патниот правец од Битола за грчка граница,  на оној од Битола за Новаци и санација на влезот од страната на Прилеп,  како проекти се вклучени во…
Итна санација на покривот на Сарајот во Ресен, констаирал министерот за култура, Роберт Алаѓозовски,  при денешната посета на овој објект, што е едно од најзначајните културни наследства во неокласичен  стил, изграден…
Кој го почнал, до каде е неговата реализација и кој ќе го заврши проектот за изградба на прочистителна станица во Битола, се препукуваа денеска советниците од власта и опозицијата во…
Да се повлечат од дневниот ред на 4-та седница на Советот на Општина Битола, точките за разрешување и именување на членови на Управните и  Надзорните одбори во јавните претпријатија, училиштата…
Во интерес на битолските граѓани, дуќанџиите и пазарџиите , новата општинска власт  го откажа панаѓурот кој за овој викенд беше  најавен спроти кружниот тек кај Дулие.  Ова денеска го соопшти…
Методија Илиевски, е новиот координатор на советничката група на СДСМ во Советот на Општина Битола.
Битолската полиција преку соопштение до медиумите им се заблагодари на граѓаните за разбирањето за денешниот посебен режим на сообраќај при посетата на албанскиот Претседател на Битола.
Здружението „Конгреси Башкимит“ од Битола заедно со агенцијата Илирија Њус од Скопје, денеска поднесоа предлог до претседателот на Албанија, Илир Мета, за отворање почесен конзулат на Албанија во Битола. Велат…
Нема затворени угостителски објекти при синоќешните контроли на МВР, УЈП и Државниот пазарен инспекторат низ угостителските локали во Битола, соопштија од Министерството за внатрешни работи.  Била спроведена контрола во повеќе…
Министерството за внатрешни работи во координација со УЈП, вечерва почна акција во прилепските и битолските локални.
Денеска во Битола беше одбележана 73 годишнината од формирањето на Првата народноослободителна ударна бригада од Егејска Македонија. По тој повод, пред спомен плочата на чешмата кај Пртивпожарната единица, свежо цвеќе…
Градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, денес оствари официјална средба со постојаниот претставник на УНДП во Република Македонија, г-ѓа Луиза Винтон.
Под влијание на циклонска активност и утре ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, кои пообилни ќе бидат на повеќе места во југозападните делови. Најмалку врнежи се очекуваат во…
Ситните сточари од битолскиот регион ќе применуваат хрватски методолoгии за производство на посебни видови сирења, за да остварат доплнителни приходи. За таа цел советодавци од Советодавната служба на Република Хрватска…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани