Почина Илија Матевски-Бимбо - бас гитара на „Битолски конзули„

Ноември 25, 2021

По кратко боледување на 70 годишна возраст почина Илија Матевски-Бомбо, бас гитара, осоновач и долгогодишен член на незаборавниот музички состав „Битолски конзули“. Матевски беше образован музичар со завршена академија во Скопје и потекнуваше од позната музичка фамилија од Битола. Сиот свој живот го посвети на музиката како дел од најпознатиот битолски музички состав, чии хитови долго ќе се паметат и ќе се пеат. 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани