2win800x200

Владимир Талески година и пол седи дома во куќен притвор и чека седница на скопска Апелација

Јули 28, 2021

 

БИТОЛА – Екс-градоначалникот на Битола Владимир Талески, една и пол година е во куќен притвор по пресудата на Основниот суд во Скопје со која е прогласен за виновен за случајот „Транспортер“ на СЈО, за превозот на ученици поскап од оној во Токио. Осуден од првостепениот суд на 8 години затворска казна Талески седи дома, во станот во Битола, чекајќи ја одлуката на скопска Апелација, дали ќе ја потврди пресудата или ќе донесе друго решение. 

Битолската јавност сѐ уште со голем интерес го следи случајот „Транспортер“, особено поради првообвинетиот Талески. Па често се коментира дека превозот на Талески е „паркиран“ пред скопска Апелација. Коментарите одат и до таму што Талески за разлика од шоуменот Бојан Јовановски (Боки 13) и специјалната обвинителка Катица Јанева имал повеќе „среќа“. Талески притворот цело време го издржува дома, а поминатото време во домашен притвор ќе му биде пресметано во конечната затворска казна.

Целиот текст на линкот https://nezavisen.mk/vladimir-taleski-godina-i-pol-sedi-doma-vo-kukjen-pritvor-i-cheka-sednica-na-skopska-apelacija/

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани