2win800x200

Четириесет годишен битолчанец загина во сообраќајка

Декември 25, 2017

Во сообраќајна незгода кај туланата на стариот пат Могила – Тополчани, вчера во 20.35 часот автомобил „ауди“ со битолски регистарски таблички управуван од Р.Г.(40) од Битола излетал од патот, при што возачот го загубил животот.

Увид извршиле јавен обвинител и екипа од Секторот за внатрешни работи Битола, по што по наредба на обвинителот, телото на починатиот е дадено на обдукција.

За учесниците во сообраќајот, Битола е најризичен град во земјава изминатиот период , открива статистиката на Републичкиот совет за безбедност во патниот сообраќај. На подрачјето на СВР Битола, годинава животот го загубиле 27 лица. На второ место според бројот на загинати е Скопје со 24 жртви, по што следуваат Штип со 22-ца починати и Струмица со 16.

Во анализата се потенцира дека главна причина за несреќите е возење со брзина поголема од пропишаната.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани