2win800x200

Пиромани се обиделе да ја запалат боровата шума кај Горно Српци додека пожарникарите гаселе опожарена трева

Септември 14, 2023

Додека пожарникари од ТППЕ Битола интервенираа во село Горно Српци на запалена трева, непознати лица се обидоа да ја запалат ботовата шума пред нивни очи. 

-По примена дојава за пожар во 14.20 во  с.Горно Српци за запалена трева, со брза интервенција брше спречено проширување на пожарот на  боровата шума. ТППЕ Битола интервенираше со 1 возило и 3 пожарникари. Во моментот на гаснење непознати лица се обидоа да ја запалат боровата шума на само 500 метри од екипата на ТППЕ Битола , кога истата ја забележале се вдале во бегство, велат од ТППЕ Битола.
 
Од тсму апрлираат да не се пали оган на отворен простор, стрништа, ѓубре. Доколку се забележи пожар јавете се на бесплатниот телефонски број
     1️⃣1️⃣2️⃣   или   1️⃣9️⃣3️⃣
 
FB IMG 1694699980871
 
FB IMG 1694699982933
 
FB IMG 1694699985220
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани