2win800x200

Гаснат пожари и извлекуваат граѓани кои заглавиле во зградите, битолските пожарникари со полни раце работа

Август 21, 2023

Територијалната противпожарна единица од Битола, денеска интервенираше на неколку пожари низ градот, но и на отворено.

Претпладне во 11,30 часот по примена дојава од ресторанот Кус-Кус за запален електричен апарат, ТППЕ интервенишраше со 2 возила и 7 пожарникари.

Во 14 часот 1 возило со 3 пожарникари интервенираа на опожарена трева во село Добромири,

369690706 229648410067060 263877820926449600 n

 Пожарникарите примиле  дојава за опожарена трева  и стрниште с. Лoговарди во 16,50 часот.  ТППЕ Битола интервенираше со 1 возило и 3 пожарникари

логоварди

Во 17 часот по примена дојава за куќа 17:00 с. Беранци, ТППЕ Битола интервенираше со 3 возила и 10 пожарникари, при тоа пожарот се прошири на сува трева при што опожарени беа 5 хектари површина на трева од ридот над с. Беранци и дополнително е побарана помош од терен и се упатени 2 возила и 6 пожарникари
 

б3

б4

а во 19 часот по примена дојава за запалена трева на улицата Нико Фундали, ТППЕ Битола интевенираше со 1 возило и 3 пожарникари.

нико фундали

Но, покрај интевенции на пожарите на овие високи летни температури, пожарникарите деновиве имаа техничка интервенција за извлекување на заглавени сограѓани во стан на улицата Стив Наумов, во која ТППЕ учествуваше со 1 возило и 4 пожарникари.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани