2win800x200

СДСМ: Просветните работници за првпат по 23 години ќе добијат К-15

Ноември 10, 2023

Прес конференција на Весна Баковска од СДСМ: 

 
,,Просветните работници во Битола за првпат после 23 години, годинава ќе добијат К-15 во износ од 10.000 денари. Владата предводена од СДСМ го врати регресот за годишен одмор и одвои средства во буџетот кои до крајот на годината треба да бидат исплатени на сметките на наставниците и професорите. Последно, наставниците зедоа К-15 во 2000-та година и тоа наместо пари, добиваа канти сирење, маслинки и месни производи. 
 
Владата предводена од СДСМ не ги троши парите на стиропор и жални врби, туку во зголемување на платите. Од формирањето на Владата пред шест години досега, платите на наставниот кадар се зголемени за 55%. За споредба, во 11 години владеење, ДПМНЕ ги зголеми платите во образованието за само 4%. Претходниот период го паметиме и по казните од екстерните тестирања, 60 милиони евра потрошени за компјутери за секое дете кои никогаш не проработија, а наместо студентски и ученички домови, се градеа споменици.
 
Подобрување на животниот стандард на граѓаните е основна цел на Владата предводена од СДСМ. Враќање на достоинството на наставниот кадар е еден од нашите приоритети!", рече Баковска. 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани