2win800x200

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од топлификација и гасификација на Битола, проекти ветувани пред секои избори

Октомври 06, 2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција соопшти дека не се откажуваат од проектите за топлификација и гасификација на Битола и велат дека овие два проекти со манипулација може да ги спречи само СДСМ.

-Нашите опоненти шират невистини дека сме се откажале од проектите за гасификација и топлификација. Првиот во вредност од 37 милиони евра, а вториот од 47 милиони евра, пари кои што се веќе обезбедени и за кои што како гаранти за дел од тие пари стојат познати странски банки. Проектите се регулирани со посебен закон и единствено што може да ги спречи или одложи е манипулација од типот на згрешена траса, како што имаше манипулации при стопирањето на изградбата автопатите, изјави кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ; Зоран Илиоски.

Проектите за топлификација и гасификација на Битола беа дел од изборните програми на ВМРО-ДПМНЕ и на парламентарните и на локланите избори во изминатите изборни циклус , но досега на терен не е ништо реализирано.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани