Септември 15, 2019

Дневно

Шо рече

„Трчај бе“ ќе ја стане Битола на нозе, за време на трката посебен сообраќаен режим

„Трчај бе“ ќе ја стане Битола на нозе, за време на трката посебен сообраќаен режим

12 Сеп, 2019 Шо рече

Во Битола за прв пат на 15 септември ќе се одржи “Трчај Бе”, трката на 5 и 10 километри низ улиците на нашиот град. Почетокот е закажан од 09:00 часот на Плоштадот Магнолија. За таа цел изготвен е сообраќаен проект за посебен сообраќаен режим и издадена е согласност од Општина Битола, како и одобрение бр. 12.1.5/2280/2 од 12.09.2019 година на МВР - СВР Битола. Посебниот сообраќаен режим ќе започне во недела 15.09.2019 година во 07:00 и ќе трае до 12:00 истиот ден. За тоа време улиците - Булевар 1-ви Мај (од страна на музичкото училиште - до Црн Мост и од страна на Општината до Безистенот), ул. Добривое Радосављевиќ (кај стаклената зграда и зграда Грозд) ул. Никола Тесла (кај Скопска пивара) ул. Михајло Бојаџиев, ул. Димо Хаџи Попов (помеѓу Офицерски дом и Аероклуб) како и градското шеталиште и цела улица Широк Сокак ќе бидат затворени за сообраќај.

Вилает

Исмаили во посета на институциите за култура бара пропусти од Министерството

Исмаили во посета на институциите за култура бара пропусти од Министерството

14 Сеп, 2019 Вилает

Тешко е да се балансира со буџетот што го имаме зашто патувајќи низ Македонија слушам за успеси, но има и поплаки. Целата на посетата е да се увиди каде се направени пропусти и да не ни се повторуваат големите грешки од минатото, рече министерот за култура Хусни Исмаили кој денес ги посети установите од културата во Битола.

Ифрит

Голем број битолчани заглавени на Плетвар поради застој од голем шумски пожар

Голем број битолчани заглавени на Плетвар поради застој од голем шумски пожар

13 Сеп, 2019 Ифрит

Патници во километарски колони  возила со часови се загалвени на Плетвар поради  густ чад и намалена видливост од голем шумски пожар над  селата Тројаци и Топлица. Сообраќајот на патот  Прилеп-Росоман е во прекин  во двата правца од 15 часот и 40 минути информираат од Автомото сојузот.

Соопштенија

Оваа среда ЈКП „Водовод“ без струја од 7 до 14 часот

Оваа среда ЈКП „Водовод“ без струја од 7 до 14 часот

10 Сеп, 2019 Соопштенија

Се известуваат граѓаните на општина Битола дека поради работа на екипите на Електродистрибуција (ЕВН) на улицата „Климент Охридски“ во Битола без напојување со електрична енергија од 07 до 14 часот на ден среда 11.09.2019 година ќе бидат просториите на дирекцијата на ЈКП „Водовод“.  Странките не ќе можат да добиваат извештаи, сметки, фактури, картици, а оние кои ќе доаѓаат за наплата на вода со себе да ги носат сметките или фактурите за наплата.   ЈКП „Водовод“

tehnicko

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани